دات نت نیوک

معرفی چندی از عکاسان معروف و نمونه عکس های آنها

باید پذیرفت که هنر عکاسی، تنها در ثبت مناظر زیبا و لحظه‌های خاطره‌انگیز خلاصه نشده است. گاهی تصاویر به واسطه‌ی بیان درد و رنج، روابط موجود در جهان، فجایع روی داده و گاهی نیز نشان دادن صحنه‌ای از زندگی روزمره‌ی افراد است که به یادماندنی می‌شوند. تصاویری که تا سال‌ها جاودانه باقی مانده و عکاس خود را به شهرت می‌رسانند. گاهی در عکاسی نیاز است تا عکاس تجربه و توانایی لازم ر داشته باشد تا بتواند حقایق پنهان در پشت تصاویر را دیده و آنها را به ثبت رساند و حتی گاهی نیاز است در شرایط غیر مترقبه و سخت حضور داشته و به عکاسی بپردازد.

توضیحات خبر

یکی از این عکاسان مانتونی نام دارد.این عکاس بزرگ کار خود را از سال 2006 و با یک دوربین پولاروید شروع نمود.از اولین عکس های پرتره این عکاس می توان به پرتره هایی از جیم مارشال و مایکل زاگاریس نام برد.وی از شروع کار خود در زمینه ی عکاسی تا کنون بسیاری آثار از خود به یادگار گذاشته است که یکی از جالب ترین کارهای او عکاسی از همکاران خود در کنار برجسته ترین عکس هایشان بود وی مجموعه ی این عکس ها را در کتابی گرد آوری نموده است و در آمازون قرارداده است.

استیو مک کوری(steve MC Curry) با عکسی به نام دختری در افغانستان

عکاس مونالیزای جهان سوم

این عکس که بازتاب زیادی در رسانه ها در پی داشت در سال 1984 و در شهر پیشاور پاکستان از دختر پناه جوی افغانی گرفته شد که این دختر تنها 12 سال سن داشت.آن دختر هیچ گاه فکر نمی کرد که عکس او به این شهرت می رسد و به این تعداد بازدید کننده دست پیدا می کند زیرا عکس او بر روی جلد مجله ی نشنال جئوگرافیک سال 1985 و با عنوان مونالیزای جهان سوم چاپ گردید. استیو تا 17 سال از زنگی این دختر اطلاعی نداشت و نمی دانست که چه بر سر این دختر آمده است تا اینکه او سر انجام در سال 202 موفق شد این دختر را که در آن زمان ازدواج کرده بود و صاحب چندین فرزند گردیده بود.این دختر که شربت گل (Sharbat Gula) با وجود اینکه در آن سال 30 سال بیشتر نداشت بر اثر حوادث و سختی های زندگی به زنی شکسته تبدیل گردیده بود.

مونالیزای جهان سوم

جف وایدنر(Jeff Widener) با عکسی به نام پکن 1989

عکاس پکن 1989

تصویری که توسط این عکس به ثبت گردید به نوبه ی خود یکی از تاثیر گذارترین عکس های جهان به شما می آید.در این عکس اوج شهامت و شجاعت یک ملت به تصویر کشیده شده است.این تصویر که یکی از 4 تصویر معروفی است که در میدان تیان آنمن شهر پکن در 5 ژوئن 1989 گرفته شده است.این عکس شجاعت مردی را به نمایش نهاده است که تنها و با دستان خالی جلوی صفهای تانک های ارتش چین ایستاده و اعتراض خود را بیان می نماید.این عکس را با نام های دیگری چون مرد تانکی و تظاهر کننده ی ناشناس نیز می شناسند.تا کنون از سرنوشت و اتفاقی که برای این مرد افتاده است هیچ اطلاع موثقی وجود ندارد.اما چیزی که همیشه در یاد جهانیان می ماند و در ذهن آنها ثبت گردیده است شجاعت و غیرت مردی است که جان خود را در کف دست گرفته و در مقابل تانک های به نشانه ی اعتراض قیام کرده است

پکن 1989

هری بنسون (Harry Benson) با عکسی به نام بیتلز(The Beatles)

عکاس عکس بیتلز

هری بنسون که یک عکاس اسکاتلندی است بارها و بارها عکس هایش در مجلاتی همچون پیپل(people)،وَنیتی فِر (Vanity Fair)، لایف (Life) و نیویورکر (The New Yorker) به چاپ در آمده است. او در یک سفر که به همراه بیتلزها در سال 1964 به آمریکا داشته است یکی از معروف ترین عکس های خود را به ثبت رسانده است.در این عکس لحظه ی شوخی و پرتاب بالش اعضای گروه به ثبت رسیده است این عکس برای زمانی می باشد که برایان اپشتین مدیر گروه خبر کسب رتبه ی اول آمریکا را به سایر اعضای گروه داده است.

بیتلز

لایل اورکو با عکسی به نام 9/11

عکاس 9/11

این عکس مربوط به واقعه ی 11 سپتامبر می باشد .خالق این اثر در ورد حس و حال این اثر گفته است:"هیچ کس فکر نمی‌کرد روزی که این چنین گرم و دلپذیر آغاز شده بود با چنان واقعه‌ی تلخ و ناخوشایندی پایان بگیرد. واقعه‌ای که در پی آن، افرادی جان باخته و قلب‌های بسیاری شکست، روزی که بشر هرگز آن را از خاطر نخواهد برد. این تصویر تنها بیانگر بخشی کوچک از عمق فاجعه‌ای است که آن روز مردم آمریکا را شگفت زده و مبهوت برجای گذاشت. با نگاه به این تصویر شما هرگز حتی بخشی کوچک از وحشتی که آن روز تجربه کردیم را درک نخواهید کرد، یا صداهایی که برای همیشه در گوش‌مان زنگ خواهند زد، بوی سوختگی، صدای فریاد، ناله و ریزش آوار و...، گویی زمان یخ بسته و این خاطره را برای ابد در صندوقچه‌ی ذهن‌مان حک کرد. در آن لحظات به عنوان یک عکاس به کاری که می‌بایست انجام دهم عمل کردم، به تعهدی که در ذهن داشتم، این که این لحظه را جاودانه کنم، و به درک آن توسط آیندگانی که در زمان این رویداد حضور نداشتند،کمک کنم. امیدوارم که دیگر هرگز شاهد چنین فجایعی نباشیم، آرزو دارم غم و درد حاصل از این رویداد و زخم‌هایی که از خود برجای گذاشت، به تدریج التیام یافته و در آینده خرد جمعی و برقراری صلح از رخدادهایی این چنینی برای همیشه جلوگیری به عمل آورد. امیدوارم بشر با ادراکی بهتر و آرامشی بیشتر، در مسیر خود به سمت جلو گام بردارد."

ماری اِلن مارک (Marry Ellen Mark) با عکسی به نام سرپرست سیرک و فیل

سرپرست سیرک و فیل

این عکس در سال 1190 گرفته شده است در این عکس رام پراکاش سینک سرپرست سیرک بزرگ طلایی در کنار فیل مورد علاقه اش شیاما ایستاده است. این تصویر در شهر احمد آباد هندوستان گرفته شده است. شیاما چند ماه بعد از ثبت این اثر به دلیل خوردن نان چاپاتی آلوده جان خود را از دست داد و این عکس جزو آخرین عکس های این فیل در سیرک بزرگ طلایی می باشد

توماس منگلسِن (Thomas Mangelsen) عکاس عکس خرس قهوه‌ای

منگلسن این عکس را در ناحیه ی آبشاربروکز در درپارک ملی کتمای واقع در آلاسکا در سال 1988 ثبت کرده است .این عکاس می گوید که ایده ی چنین عکسی بعد از دیدن مستندی در باره ی زندگی خرس های ساکن کتمای به ذهنش خطور کرده است.در آن زمان منگلسن برای ساخت فیلمی مستند در مورد پرندگان ماهیخوار سند هیل به لنگرگاهی رفته بود.در این زمان او یک هفته زود تر از زمان مقرر در آن محل بود او زمانی که با سرپرستان پارک ملی کتمای تماس می گیرد تا برای خود مکانی برای سکونت دست و پا کند مطلع می شود که تمام مکان ها اشغال شده اند به جز یک کابین که چون در مسیر تردد خرس ها بوده کسی علاقه ای به سکونت در آن را نداشته است.در همان لحظه در ذهن منگلسن ایده ای که از قبل در ذهنش بوده نقش می بندد و بدون درنگ این مکان را اجاره می نماید.او می گوید که برای ثبت چننین عکسی تمام مدت هفته نشستم تا این لحظه را توانستم به ثبت برسانم .